Matkakertomus: Krakova, Puola 13.-16.10.2025
Matka Mäkelän syksyn kaupunkiloman kohteena Puolan Krakova!
Lähdimme matkaan tilausajokyytiläisten kanssa ennen aamun ensimmäisiä sarastuksia. Saavuimme perille Puolaan Krakovan lentokentälle puolilta päivin. Krakova on yksi Puolan vanhimmista ja parhaiten säilyneistä kaupungeista, ja sen keskusta kuuluu Unescon maailmanperintökohteisiin. Vastassa meitä oli meidän suomenkielinen oppaamme ja oma lentokenttäkuljetus.
Ensimmäiseksi nautimme yhdessä puolalaisen lounaan. Lounaan jälkeen kiersimme oppaamme johdolla Krakovan vanhassa kaupungissa, joka kuuluu Unescon maailmanperintökohteisiin. Vanhan kaupungin sydän on Rynek Główny – Euroopan suurin keskiaikainen tori. Sen ympärillä kohoavat Mariankirkko, Raatihuoneen torni ja monia historiallisia rakennuksia. Torin laidalla sijaitsevassa Sukiennicen kauppahallissa myydään yhä käsitöitä ja matkamuistoja. Kävelykierroksen aikana kuulimme myös mielenkiintoisia tarinoita Krakovan kaupungin historiasta ja eri vaiheista.
Toisen maailmansodan kauhut ja Wieliczkan suolakaivos
Toisena päivänä teimme retken oppaamme johdolla Auschwitz–Birkenaun keskitysleirimuseoon, joka sijaitsee noin 70 kilometrin päässä Krakovasta. Matka kesti reilun tunnin. Saapuessamme alueelle sää oli harmaa ja viileä. Opas johdatti ryhmämme ensin Auschwitz I -leirin portille, jonka yläpuolella on kuuluisa kyltti “Arbeit macht frei”. Kierroksen aikana näimme vankien parakkeja, vartiotorneja ja näyttelytiloja, joissa oli esillä muun muassa uhrien henkilökohtaisia esineitä, kuten kenkiä ja matkalaukkuja.
Vierailun toinen osa tapahtui Birkenaun leirialueella, joka oli huomattavasti laajempi ja tuhoutuneempi. Rautatiekiskot, krematorioiden rauniot ja loputtomalta näyttävä maa-alue tekivät kävijöihin vahvan vaikutuksen. Oppaan selkeä ja asiallinen kerronta auttoi ymmärtämään leirin historiaa. Auschwitzin vierailu oli kaikessa kamaluudessaan vaikuttava ja opettavainen kokemus, joka konkretisoi toisen maailmansodan tapahtumat tavalla, johon mikään oppikirja ei pysty.
Matkan viimeisenä kokonaisena päivänä suuntasimme halukkaiden kanssa Wieliczkan suolakaivokseen, joka sijaitsee noin 15 kilometrin päässä Krakovasta. Kaivos on yksi maailman vanhimmista toiminnassa olleista suolakaivoksista ja siellä on kaupallinen kaivostoiminta päättynyt 1996. Wieliczkan suolakaivoskin kuuluu Unescon maailmanperintökohteisiin.
Kaivoksella laskeuduimme satoja portaita maan alle. Kierroksen aikana näimme käytäviä, suolasta veistettyjä patsaita ja kokonaisia saleja, joiden seinät ja lattiat kimaltelivat suolakiteistä. Vierailu suolakaivoksessa oli mielenkiintoinen. Se osoitti, kuinka puolalaiset ovat osanneet yhdistää luonnonvarat, käsityötaidon ja kulttuuriperinnön ainutlaatuisella tavalla.
Kokonaisuudessaan matka Krakovaan oli monipuolinen ja ajatuksia herättävä. Se tarjosi sekä kauniita kulttuurielämyksiä että tärkeän historiallisen näkökulman, joka jää mieleen pitkäksi aikaa. Itse olin ensimmäistä kertaa mukana “virallisena matkanjohtajana”. Toki olenhan tehnyt samoja hommia, mutta aikaisemmin bussikuskin roolissa. Oli itsellekin hieno mahdollisuus ja oli mukava olla reissussa huipun porukan kanssa. Kiitos kanssakulkijoille!
Matti, matkanjohtaja

Lue alta vielä meidän ihanien matkalaisten palautteita matkasta:
Yhteiset ateriat menopäivänä ja Auschwitz -päivänä tosi hyvät, samoin kiertokävely ensimmäisenä päivänä. Sen jälkeen oli helppo olla omatoimisesti “kartalla”. Minulle oli tärkeää että suolakaivos -käyntikin yllättäen onnistui, nopealla aikataululla ja hyvällä aikataululla, kiitos siitä. En aluksi aikonut koko matkalle lähteä koska ohjelmaan ei suolakaivos alun perin sisältynyt. Tiivis mukava matkapaketti. Tuon jaksoi, mutta jatkuessaan olisi torstai pitänyt olla jo lepopäivä.
favoriteKaikki sujui aikataulujen mukaan, Matti hoiti kaikki asiat hyvin. Oli helposti tavoitettavissa siellä missä muutkin. Porukalla kuljettiin. Matti hoiti meille lisäkäynnin suolakaivoksille. Hieno tapa, että autoon tullessa odotti taas eväskassi autossa, mahtava ruisleipä + muut eväät.
favorite