Ansiomerkit ja Vuoden mäkeläinen 2025

Jaoimme tunnustusta vuoden 2025 ansioituneille, pyöreitä täyttäville, eläköityville ja pitkiä työuria tehneille työntekijöille joulupäivällisellä 18.12.2025 Hotelli Keurusselässä.

Ansiomerkit

Meillä on ollut tapana muistaa työntekijöitämme pitkistä työurista ansiomerkeillä. Joulupäivällisellä pysähdyimme kiireisen arjen keskellä kiittämään henkilöitä, jotka ovat kulkeneet merkittäviä vuosia linja-autoalalla – ammatillisen sitoutumisen, osaamisen ja luotettavan työn tehden.

Ansiomerkit kertovat kokemuksesta, uskollisuudesta ja omistautumisesta. Ne ovat konkreettinen merkki siitä, että arvostamme pitkäjänteistä työtä, jonka jokainen on tehnyt osana meidän yhteisöä.

Ansiomerkkejä jaettiin: 

  • Arto Vuorinen – 40 vuoden työura
  • Tuomo Ahonen – 20 vuoden työura
  • Markku Viitanen – 15 vuoden työura

Muut muistamiset

Vuoden mäkeläinen -huomionosoitus jaetaan vuosittain hyvänmielen tiimipelaajalle. Palkinnon saaja äänestetään kollegoiden kesken työyhteisöstämme, joten huomionosoituksesta tekeekin erityisen työystäviltä saatu palaute ja kunnioituksen osoitus.

Vuoden mäkeläinen 2025:

  • Markku Viitanen

Joulupäivällisellä muistettiin myös työuransa päättäviä ja eläkkeelle ansioituneesti siirtyviä työntekijöitämme sekä kuluvan vuoden aikana pyöreitä täyttäneitä henkilöitä.

Eläkkeelle siirtyvät:

  • Tuomo Ahonen
  • Keijo Kälvinmäki
  • Pertti Paananen

Pyöreitä vuoden 2025 aikana täyttäneet:

  • Markku Viitanen
  • Erkki Vuorinen
  • Arto Koskinen
  • Santtu Niskanen

Vuoden mäkeläinen 2025

Vuoden mäkeläiseksi 2025 äänestettiin työntekijöiden joukosta Markku Viitanen!

Palautteissa nousi, kuinka Markku on reilu tyyppi, joka kohtelee meitä kaikkia tasapuolisesti ja toisia arvostavasti. Markku on aina valmis auttamaan ja onkin ollut työyhteisössämme pidetty perehdyttäjä uusille työntekijöille vuosien varrella. Markku on jämpti ja hyvän mielen tiimipelaaja, jolta hoituu homma kuin homma todella tarkasti, hyvin ja aina positiivisella otteella. Lisäksi Markku omaa mainion huumorintajun, mutta on tarvittaessa asiallinen.

Onnittelut Markulle valinnasta Vuoden mäkeläiseksi 2025!

Vuoden mäkeläinen 2025 Markku Viitanen

40 vuoden ansiomerkki

Meillä oli ilo ja kunnia huomioida henkilö, jonka 40 vuoden työura kertoo poikkeuksellisesta sitoutumisesta, ammattitaidosta ja asiakaspalvelun sydämestä.

Arto Vuorinen on kuljettaja, joka nauttii erityisesti tilausajoista. Hän juttelee luontevasti asiakkaiden kanssa ja tekee matkasta muutakin kuin siirtymän paikasta toiseen. Monelle asiakkaalle Arto ei ole vain kuljettaja, vaan tärkeä osa koko matkan kokemusta.

Arto on oppinut tuntemaan teiden mutkat laajalti. Hän osaa neuvoa parhaat reitit, vinkata hyvät pysähdyspaikat ja ennakoida tilanteet jo ennen kuin muut ehtivät ajatella asiaa. Tämä kokemus ei synny hetkessä, se on syntynyt vuosikymmenten työstä tien päällä.

Artolla on myös omat vakiasiakkaansa, jotka ovat pysyneet mukana useiden vuosien ajan. Se kertoo luottamuksesta, joka ansaitaan vain tekemällä työnsä hyvin.

Näistä ansioista ja neljän vuosikymmenen mittaisesta työurasta on ilo ja kunnia luovuttaa 40 vuoden ansiomerkki Arto Vuoriselle. Arton kakkukahvit nautitaan toimistollamme myöhemmin.

20 vuoden ansiomerkki

Tuomo Ahosen 20 vuoden työura on ollut keskeinen osa sujuvaa arkea, turvallista liikennettä ja erinomaista asiakaskokemusta Petäjävedellä.

Tuomo on aina valmis auttamaan. Erityisen tärkeässä roolissa hän oli mahdollistamassa yrityksemme sujuvan liikennöinnin aloituksen Petäjäveden koulukuljetuksissa, kun olimme uuden äärellä. Hänen osaamisensa ja sitoutumisensa loivat pohjan toimivalle arjelle heti alusta alkaen.

Koulu- ja asiointiliikenteessä Petäjävedellä Tuomo on monille asiakkaiden suosikki. Hänen rauhallinen, palvelualtis ja luotettava otteensa tekee matkanteosta turvallista ja miellyttävää. Ennen kaikkea Tuomo on varmistanut sen, että lapset pääsevät turvallisesti kouluun ja kuljettajamme tuntevat pikkukylien eri reitit, erilaisissa sääolosuhteissa.

Tuomo on aina valmis palvelemaan ja toimittamaan erinomaisen asiakaskokemuksen. Hänen työpanoksensa on ollut korvaamaton osa yrityksemme toimintaa ja alalla jo kahden vuosikymmenen ajan.

Näistä ansioista ja pitkästä, arvokkaasta työurasta meillä oli ilo ja kunnia luovuttaa 20 vuoden ansiomerkki Tuomo Ahoselle.

Tuomo Ahonen

15 vuoden ansiomerrki

Markku Viitasen 15 vuoden työura alkoi lupauksesta auttaa kerran tilausajossa, mutta onkin siitä lähtien ollut tärkeä osa arkeamme.

Markku on henkilö, joka auttaa kaikkia. Hän on erityisen pidetty kollegoiden keskuudessa, koska hän on aina valmis auttamaan, vastaamaan kysymyksiin ja jakamaan osaamistaan. Markun kanssa ei tarvitse koskaan pelätä kysyvänsä tyhmiä – hän tekee oppimisesta helppoa ja turvallista. Markku onkin yhteisömme luotto perehdyttäjä uusille työntekijöille!

Hänellä on mainio huumorintaju, joka keventää arkea, mutta tarvittaessa Markku on aina asiallinen ja tilanteen tasalla.

Markku nauttii myös itsensä haastamisesta uuden äärellä, erityisesti seuraamaan omaa ajotapaansa ja kehittämään itseään jatkuvasti. Se kertoo halusta oppia uutta ja tehdä työnsä yhä paremmin – myös pitkän työuran jälkeen.

Näistä ansioista ja 15 vuoden mittaisesta arvokkaasta työstä on ilo ja kunnia luovuttaa 15 vuoden ansiomerkki Markku Viitaselle.