Nooralle ja Matille 10 vuoden yrittäjäristit
Matka Mäkelän jouluaterian yhteydessä 18.12.2025 jaetut hopeiset yrittäjäristit 10 vuoden yrittäjyydestä jakoi Keurusseudun yrittäjien puheenjohtaja Riikka Pullola.
Noora Mäkiaho
Noora on jo pienestä pitäen kantanut vastuuta yhteisöstään. Hän on tehnyt sen aktiivisesti, rohkeasti ja eteenpäin katsoen. Hän ei ole tyytynyt seuraamaan sivusta, vaan on halunnut kehittää ympäröivää yhteisöä ja yhteiskuntaa konkreettisin teoin.
Hän edustaa neljättä sukupolvea perheyrittäjyydessä, jatkaen pitkäjänteistä yrittäjäperinnettä omalla, vahvasti nykyaikaisella ja vastuullisella otteellaan. Hän toimii perinteitä kunnioittaen, mutta rohkeasti eteenpäin katsoen.
Yrittäjänä Noora on suoraviivainen innostuja, joka nauttii projekteista ja tarttuu asioihin määrätietoisesti. Tällä hetkellä hänen sydäntään lähellä ovat vastuullisuus ja työprosessien kehittäminen ajojärjestelyn puolella. Kehittämisen palo on kulkenut mukana koko yrittäjätaipaleen ajan.
Noora hakeutuu luontevasti yhä vastuullisempiin saappaisiin ja toimii aktiivisesti erilaisissa luottamustehtävissä. Ja jos joku osaa mainita oikeassa paikassa ja oikeaan aikaan Matka Mäkelän nimen, vieläpä värikynää unohtamatta, niin se on hän.
Hänen toimintaansa ohjaa kolme vahvaa intohimoa vastuullinen liiketoiminta, kestävä johtaminen ja syvä kotiseuturakkaus.
Näiden teemojen ympärillä hän on kehittänyt itseään, vienyt yritystä eteenpäin ja ennen kaikkea sytyttänyt intohimoa myös ympärillään olevissa ihmisissä. Noora haastaa ajattelemaan boksin ulkopuolelta ja kehittämään sekä itseämme että yritystoimintaa omalla esimerkillään.
Matti Mäkelä
Myös Matti edustaa neljättä sukupolvea perheyrittäjyydessä ja on toiminut yrittäjänä jo kymmenen vuoden ajan. Ja vaikka ikää on vasta 39 vuotta, hänen matkansa yritystoiminnan parissa on alkanut käytännössä jo vauvana. Hän on kasvanut yrityksen arkeen: siivonnut busseja, korjannut autoja, kulkenut isänsä mukana linjalla ja tilausajossa. Ja kouluretkelläkään hän ei suostunut nousemaan toisen bussiyhtiön kyytiin, koska oma on aina oma.
Jos kuitenkin joku on aidosti innoissaan linja-autoista, niin hän. Matti voisi tutkia konehuoneita päiviä putkeen. Busseissa hän ei näe vain tekniikkaa, vaan sen sielunmaiseman.
Myös hänen toimintaansa ohjaa kolme vahvaa intohimoa autot, autot ja autot. Mutta vitsit sikseen. Hän suhtautuu intohimoisesti niin autoihin, kuin niitä liikuttaviin yrityksemme sydämeen – siis ihmisiin – ja työyhteisömme hyvin voideltuun yhteistyöhön.
Matille voi soittaa mihin kellonaikaan tahansa, ja oli kyseessä mikä bussi hyvänsä, hän tietää mistä on kysymys. Välillä hän jopa ihmettelee, miksi muut eivät näe niin itsestään selviä asioita, kuten esimerkiksi sitä, miksi vaativa peruskorjaus ei ole vain remontti, vaan tarkkaan harkittu kokonaisuus, jossa pienikin yksityiskohta ratkaisee.
Ilman hänen intohimoaan yrityksemme pyörät eivät pyörisi. Kaikki arvostavat ja arvottavat hänen teknistä osaamistaan. Hän on aina tiennyt, mitä haluaa, ja kulkenut määrätietoisesti sitä kohti. Koulussa uskonnon ja ruotsin tunnit jäivät joskus kesken, kun autoala vei mennessään. Ja autoilla on ajettu aina.
Matti on ylpeä juuristaan ja perheyrityksen historiasta. Vaikeuksista huolimatta, tai ehkä juuri niiden ansiosta, hän on valmis luotsaamaan yritystämme myös tulevina vuosina päämäärätietoisesti, etsien kasvun mahdollisuuksia avoimesti ja innokkaasti.